aquarius - 2010-03-24 16:38:27

Historia miejscowości Wicie jak i terenów na których leży  związana jest całkowicie z morzem.Morze  od zarania dziejów było "kołem" napędowym rozwoju tych ziem.Wiadomo że człowiek osiedlił się tu już kilkanaście tysięcy lat temu.Tereny te obfitują w znaleziska archeologiczne,grodziska,kurhany oraz stanowiska megalityczne.Niewątpliwie Wicie było współzależne od pobliskiego grodu Dirlov lub Dirlovo i tak jak jego mieszkańcy zajmowano się tu żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb, tkactwem  itp. Formalnie miejscowość Wicie wzmiankowana jest jako osada założona w XIV w. przez przybyszów ze Skandynawii. Z języka szwedzkiego wywodzi się również nazwa miejscowości ( vittja ) czyli "przy lądzie", albo "plac składowy". W 1401 roku zakon Kartuzów rozważał wybudowanie  klasztoru na "Dorpstede von Klonnevytze", jednak ze względu na piętrzące się trudności zrezygnowano z tego zamiaru. Wicie zaistniało jako niewielka przystań do wyładunku towarów w okresie średniowiecznych miast-państw hanzeatyckich. Ruch był tak duży że ulokowano tutaj trzy karczmy. Miejscowi handlowali z kilkoma ważnymi portami np. z Gdańskiem, Lubeką, Rostokiem, Wismarem, Królewcem przewożąc ryby, smalec, sadło i groch, pszenicę. Przywożono głównie z terenu Skandynawii tkaniny, przyprawy i żelazo. W 1663 roku odnotowano że w miejscowości istnieje 13 gospodarstw których grunty orne znajdowały się po drugiej stronie jeziora Kopań, w rejonie Palczewic. Z powodu mocnych sztormów i podniesionego stanu wód miejscowość Wicie często zmieniała swoje położenie. Jeszcze do niedawna widoczny był w miejscowości stary układ dwóch skrzyżowanych ze sobą ulicówek pochodzący z XIX w. Natomiast na początku XX w. dzięki melioracji okolicznych gruntów gospodarstwa zmieniły swój charakter z rybackiego na rolniczy. W 1818 roku wioskę zamieszkiwało 85 osób, w 1864 - 133 osoby, w 1895 - 125 osób, w 1905 - 116 osób, natomiast w czasie wybuchu II wojny światowej wieś liczyła - 93 mieszkańców. W latach 30 doliczono się 26 gospodarstw. Wieś należy do parafii kościoła w Barzowicach.

To tyle jeśli chodzi o "podręcznikową"  historię tych ziem,ale Wicie i okolice kryją w sobie dużo więcej zapomnianych wydarzeń historycznych ,wiadomo że lokalizacja Wicie była niewątpliwie przenoszona kilkakrotnie.Ten odcinek wybrzeża Bałtyku znany jest ze swej kapryśnej strony.Sztormy od zawsze były tu dużo bardziej mocniejsze, a wiatry silniejsze niż gdziekolwiek indziej.Na swych odkrywców czekają uśpione ,na dnie ,w morskim piasku wraki okrętów z różnych epok oraz artefakty tamtego świata,który już odszedł.Dlatego przed założycielami pierwotnej osady morze postawiło nie lada problem.Co zrobić aby osada mogła bezpiecznie funkcjonować,aby "drapieżne" fale Bałtyku nie zabrały jej na zawsze.Szukano metodą prób i błędów możliwych lokalizacji,takich które będą wygodne do życia.Dlatego wioskę przenoszono co najmniej trzy razy.Wiadomo też że w maju 1630 roku u wybrzeży Darłowa pojawiły się pierwsze okręty szwedzkie. Po ostrzelaniu z dział okrętowych portu i miasta odpłynęły.
19 sierpnia 1630 roku dwa statki szwedzkie wysadziły desant morski w sile dwóch kompanii na mierzei jeziora Kopań w okolicy Wicia.
Utworzono tam obóz - "szwedzkie wojsko zagrabiało żywność, rabowało, paliło i łupiło". Obóz przetrwał do wiosny 1631 roku. Po zajęciu Darłowa Szwedzi ufortyfikowali przedpole zamku od strony wschodniej. Szańce istnieją do dzisiaj. Są namacalną pamiątką pobytu wojsk szwedzkich.
Szwedzi stacjonowali tu dość długo od 1630 r. do 1652 r.

Następnym większym zdarzeniem historycznym,o którym wiemy ,była dla miejscowości Wicie II wojna światowa.W okolicach wioski wiele się działo.Niemcy mieli w pobliżu Darłówka poligon,na którym testowano armaty wielkiego kalibru,wybudowano też w 1944 roku lotnisko ,które obecnie jest częścią drogi pomiędzy Wiciem a Jarosławcem,a także prawdopodobnie próbowano na jeziorze Kopań stworzyć tajną bazę Wodnopłatów.Czy powstała ? nie wiadomo,może badania dna jeziora Kopań wniosły by coś więcej w tym względzie,jednak jezioro dzięki swojej formie terenowej z pewnością nadaje się do tego celu.
                                                                               
W 1943 roku nad tym terenem zostały zestrzelone dwa Halifaxy. Jeden z 138 Dywizjonu R.A.F. - wpadł do morza jakieś 2 mile na wschód od portu w Darłówku. Niemcy wydobyli 7 ciał i jednego rannego (są pochowani w Darłowie). Drugi wpadł podobno do jeziora Kopań. Okoliczni mieszkańcy po wojnie wyciągali z jeziora aluminiowe,nitowane blachy.

Nazwy dawne: Rügenwalder Vitte, Klonnerwitte, Klennevitte, Kleine Vitte.

To tyle jeśli chodzi o materiały jakie udało mi się nazbierać,jeśli ktoś dysponuje jakimiś informacjami co do innych zdarzeń na tych terenach proszę pisać posty,dać znać ,może wspólnie uda się zakreślić większy zarys historii miejscowości.

aquarius - 2010-03-30 10:59:43

Zapomniałem dodać że w pobliżu Rusinowa znajduje się grobowiec megalityczny,czy ktoś dysponuje może fotkami tego obiektu? i jakąś obszerniejszą wiedzą co do okoliczności powstania i daty? może jakieś linki w sieci ? :)

aro333 - 2011-08-27 22:09:46

Witam. Jestem tutaj pierwszy raz na tym forum jako użytkownik. Nazywam sie Arek i gościłem w waszych stronach oczywiście turystycznie. Może nie do końca w Wiciach (byłem w Darłówku) ale Waszą miejscowośc przez 2 tygodnie odwiedziłem 3 razy podczas  wędrowek rowerkiem do Jarosławca. Z racji takiej , że interesuje sie historia miejsc gdzie bywam , mam małe pytanko:
- jadąc od Wici w strone Jarosławca , część drogi wyłożona jest  tak jakby podkładami kolejki niemieckiej zwinietej przez sojuszniczą armię . Sam ten szlak nazwę go "drewniana drogą" wychodzi tak jakby z samych Wici i kończy się na  pasie lotniska. Czy to jest faktycznie miejsce po kolejce czy  wtórnie wykorzystano podkłady do utwardzenia tej drogi po wojnie? Jak na podkłady  pod tory to leżą chyba za gęsto natomiast zdziwiło mnie to w jaki sposób są połączone ze sobą . Szcegolnie widać to u wylotu koło płyty lotniska, są tak jakby stalowe spinacze tych podkładów, widać to w miejscach zniszczenia tej drogi.A może ta droga ma cos wspólnego z tym pasem lotniska albo  z poligonem niemieckim  w Bobolicach( taka wersję słyszałem od  starszego kucharza w Darłówku).
Na jednym z wyrwanych podkładów zauważyłem typowe "okucie" od szyn czyli   dwa potężne wkręty i podkładkę, to raczej sugeruje   wykorzystanie jako podkład. Ale tak gęsto praktycznie jeden przy drugim?
Trochę się rozpisałem ale zastanawia mnie   jakie pochodzenie ma ta drewniana droga.  Osobiscie w necie nie znalazlem nic na ten temat.

darlowiak - 2011-12-26 00:18:33

Witam. Te podkłady o które pytasz to podkłady kolejowe.Dokładnie podkłady lini wąsko torowej, które biegły od Darłówka bądź też Darłowa do Ustki i dalej do Słupska . Zaraz po wojnie cała linia została rozebrana przez wojska radzieckie lub  przez lokalnych szabrowników.Wiem tylko tyle na ten temat .Aha i jeszcze jedno aro333 nie poligon w Bobolicach tylko w Bobolinie :) . Mieszkam niedaleko Wicia i nigdy nie słyszałem o tym grobowcy megalitycznym ! w którym miejscy się on znajduje? Pozdro...

aquarius - 2011-12-26 12:54:16

Z tego co wiem grobowiec znajduje się niedaleko drogi Barzowicie-Rusinowo, jak tylko serwer zacznie działać wrzucę mapkę z lokalizacją. Wiosną próbowałem się tam dostać ale wszystko jest tak zarośnięte i trudno dostępne że spasowałem. Może spróbuję jeszcze raz w następnym roku.

wiking - 2012-02-16 13:45:40

darlowiak napisał:

Witam. Te podkłady o które pytasz to podkłady kolejowe.Dokładnie podkłady lini wąsko torowej, które biegły od Darłówka bądź też Darłowa do Ustki i dalej do Słupska . Zaraz po wojnie cała linia została rozebrana przez wojska radzieckie lub  przez lokalnych szabrowników.Wiem tylko tyle na ten temat .Aha i jeszcze jedno aro333 nie poligon w Bobolicach tylko w Bobolinie :) . Mieszkam niedaleko Wicia i nigdy nie słyszałem o tym grobowcy megalitycznym ! w którym miejscy się on znajduje? Pozdro...

Nigdy nie istniala taka wąskotorowa linia kolejowa. Wąskotorówkę położono tylko na czas budowy drewnianych ostróg od Darłówka do końca mierzei jeziora Kopań - http://www.ruegenwalde.com/pommern/buhnenbau/index.htm

Z tego co słyszałem są to podkłady kolejowe po rozebranej przez sowietów linii kolejowej Sławno-Postomino-Ustka. Niestety nie wiem kiedy zostały one połozone dla utwardzenia drogi od końca poniemieckiej "betonówki" do Wicia.

A tak przy okazji, czy ktokolwiek natknął się na przedwojenne widokowki lub zdjęcia przedstawiające Wicie/ Vitte?

wiking - 2012-02-16 14:12:48

aquarius napisał:

Z tego co wiem grobowiec znajduje się niedaleko drogi Barzowicie-Rusinowo, jak tylko serwer zacznie działać wrzucę mapkę z lokalizacją. Wiosną próbowałem się tam dostać ale wszystko jest tak zarośnięte i trudno dostępne że spasowałem. Może spróbuję jeszcze raz w następnym roku.

"Do najstarszych znalezisk mozna zaliczyc topór i siekierke kamienna pochodzace z neolitu . Czworoscienna siekierke dlugosci 10,4cm i szerokosci 4,6cm o zaokraglonych krawedziach i grubym obuchu znalazl w 1932 roku F. Diedrich z Rusinowa w nadmorskim lesie (Waldrand) . Te przedmioty jak i znalezione przez archeologów z Poznania kamienne narzedzia: luszczen (stan.8), wiór retuszowany (stan.6), czy drapacz (stan.9) moga wskazywac, ze na terenie Rusinowa znajdowala sie neolityczna osada lub cmentarzysko. Totez kiedy natrafiono na kamienny obiekt (stan.10) w postaci prostokatnej skrzyni zbudowanej z kamiennych bloków rozmiarami i forma przypominajacy grobowiec kultury amfor kulistych z miejscowosci Zagórki zanosilo sie na duza sensacje. Niestety, mimo szczególowych badan prowadzonych jeszcze w 1990 i 1991 roku, wewnatrz oprócz zardzewialej lopaty i butelki z XIX wieku nie znaleziono nic co pomogloby okreslic jego chronologie. Czy byl to zatem neolityczny grobowiec z drugiej polowy III tysiaclecia p.n.e., czy tez jak sugeruja niektórzy, kamienny przepust zbudowany podczas melioracji przeprowadzonych pod koniec XIX wieku, tego nie sposób do dzis rozstrzygnac." całość w Tomasz Drzazga, Z dziejów wsi Rusinowo. Historia niemieckich osadników [w:] HISTORIA I KULTURA ZIEMI SŁAWIEŃSKIEJ STUDIA NAD DZIEJAMI WSI, T.V SŁAWNO 2006

klej wodny wikolit